Garderoby

22 maja 2016

Garderoba została na stałe wpisana w projektach większości współczesnych domów. Jej brak może zostać usprawiedliwiony wyłącznie niedostatkiem powierzchni mieszkalnej.

Najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się bałaganu z zasięgu wzroku jest znalezienie dla niego odpowiedniego miejsca.

Nie powinniśmy mieć obaw co do jej umiejscowienia, nie wymaga ona okien ani nie jest powiązana z instalacjami.

Najważniejsze jest zlokalizowanie jej tak aby spełniała rolę magazynu-przebieralni.

Możemy zrobić wejście bezpośrednio w przypadku gdy mają z niej korzystać wszyscy domownicy, można zastosować rozwiązanie garderoby tuż przy sypialni i osobnej przy pokoju dziecka. Garderoba przy sypiali powinna mieć optymalną wielkość, tak aby swobodnie przymierzyć ubrania i je uprasować. Ta przy pokoju dziecięcym powinna być też magazynem na niepotrzebne zabawki i inne rzeczy których używają nasze małe pociechy.

Dzięki zastosowaniu składanych systemów i wieszaków „pantografów” nie potrzebujemy dużo powierzchni aczkolwiek minimalna powierznia garderoby powinna wynosić nie mniej jak 4m2.

Optymalny kształt garderoby to taki, który umożliwia ustawienie szaf o głębokości 60-70 cm przy dwóch równoległych ścianach i zapewnienie odległości między nimi wynoszącej co najmniej 110 cm. To zalecenie dotyczy także odległości również do sytuacji, kiedy zabudowa znajduje się tylko po jednej stronie garderoby, po przeciwnej zaś jest ściana.

Swobodę korzystania z garderoby zapewnia przestrzeń, w której w razie potrzeby mogą zmieścić się nawet dwie osoby; przyjmuje się, że minimalna wielkość powierzchni w centralnej części garderoby powinna wynosić 150 cm2. Sekcje montowane w garderobie powinny mieć wysokość zależną od rodzaju przechowywanej w nich odzieży, np. płaszcze lub długie sukienki będą wymagały przestrzeni z drążkiem o wysokości od 150 do 180 cm. Warto o tym pamiętać, decydując się na lokalizację garderoby pod skosami, np. na poddaszach domów jednorodzinnych. Od wysokości ścianki kolankowej będzie wtedy zależeć użyteczność garderoby i rodzaj wstawianych do niej mebli. Jeśli ścianka kolankowa ma mniej niż metr, możliwe będzie zamontowanie na niej jedynie półek, szuflad lub wysuwanych koszy. Przy wysokości co najmniej 110 cm można zastosować już drążek do zawieszenia koszul, marynarek, spódnic. W jakiej garderobie możemy też odsunąć zabudowę od ścianki kolankowej jeżeli pomieszczenie garderoby jest na tyle duże , że zostanie jeszcze dużo miejsca na środku garderoby.
Szerokość wejścia do garderoby powinna wynosić 80 cm.